CHP یا تولید همزمان برق و حرارت

CHP یا تولید همزمان برق و حرارت چیست؟

به تولید هم‌زمان ۲ نوع انرژی، یعنی برق و حرارت در محل مصرف و با استفاده از یک منبع سوخت CHP یا (Combined Heat and Power) گفته می‌شود.
تولید همزمان برق و حرارت، معمولاً جایگزین شیوه‌های سنتی تأمین انرژی می‌شود؛ شیوه‌هایی نظیر خرید برق از شبکه سراسری و تولید جداگانه حرارت یا بخار به وسیله سوزاندن گاز طبیعی، نفت یا گازوئیل.
هرچند خرید برق از شبکه سراسری روش ساده‌ی است، اما باید توجه داشت که این روش، بازده و راندمان بسیار کمی دارد و به نقل از منابع رسمی خبری وزارت نیرو، بخش مهمی از انرژی حاصل از مصرف سوخت، هنگام تولید و انتقال برق تلف شده و از بین می‌رود. این در حالی است که هزینه‌ی این اتلاف انرژی را خود مصرف‌کنندگان پرداخت می‌کنند.
تولید حرارت به جهت تأمین آب گرم مصرفی یا گرمایش مورد نیاز در فصل زمستان نیز که معمولاً در بخش تأسیسات ساختمان‌ها انجام می شود، مستلزم مصرف گاز شهری و پرداخت هزینه‌ی جداگانه‌ای است.

ایران از نظر ذخایر اثبات شده گاز، دومین کشور جهان است و سهم قابل توجهی از ذخایر شناخته شده گاز دنیا را در اختیار دارد. لیکن راندمان نیروگاه‌های مختلف کشور که عمدتاً از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌نماید اعم از نیروگاه‌های بخار، گاز و یا سیکل ترکیبی بین ۱۸% الی ۴۷% می‌باشد که می‌توان گفت متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور حدود۳۰% است. عملاً ۷۰% از انرژی مصرفی در نیروگاه‌ها به صورت تلفات گرمایی، مغناطیسی و الکتریکی به هدر می‌روند، علاوه بر آن، تلفات شبکه انتقال نیرو بعلاوه انشعاب‌گیری‌های غیر مجاز به طور متوسط ۲۰ درصد می‌باشد. یعنی مجموعاً حدود ۷۶% انرژی مصرفی در عناصر مختلف این شبکه به هدر می‌روند و راندمان کلی شبکه ۲۴% می باشد و از هر ۱۰۰ کیلووات سوختی که به نیروگاه‌های کشور ارائه می‌شود، به طور متوسط فقط ۲۴ کیلووات انرژی الکتریکی به مصرف کننده می‌رسد.که البته هزینه این اتلاف عظیم، در قیمت تمام شده برق محاسبه و تماما از مصرف کننده دریافت می گردد.
از سوی دیگر به دلیل بعد مسافت نیروگاه‌های برق از شهرها، استفاده بهینه از انرژی‌های به هدر رفته (علی‌الخصوص تلفات گرمائی) در نیروگاه‌ها میسر نمی‌باشد و لذا انرژی گرمایی درکندانسورها توسط خنک‌کننده‌ها دفع می‌گردند، که بیهوده باعث گرم شدن محیط اطراف نیروگاه می‌گردد.
در صورتی که تلفات انرژی در شبکه‌های گاز رسانی کشور بسیار ناچیز می‌باشد و تقریباً همان مقدار سوختی که به شبکه گاز رسانی تزریق می‌گردد به دست مصرف کننده می‌رسد.
بنابراین با توجه به روند رو به رشد قیمت برق دولتی و خاموشی های پیش رو ، استفاده از روش‌‌های جایگزین بسیار عاقلانه و حتی ضروری به نظر می‌رسد.
از سال ۱۹۷۳، مصادف با وقوع اولین شوک نفتی در جهان، مسئله‌ی کارایی انرژی مطرح شد و کشورهایی نظیر فنلاند، استرالیا و سوئد، تمام ظرفیت تولید نیروگا‌ه‌های حرارتی خود را به روش chpتبدیل کردند و کشورهای دانمارک، هلند، آلمان، روسیه، اتریش، ژاپن، انگلستان و آمریکا نیز حداکثر راندمان تولید برق حرارتی خود را به استفاده از روش مذکور اختصاص دادند. همچنین کشورهای کانادا، هندوستان، آفریقای جنوبی، ایرلند، کره‌جنوبی، مکزیک و یونان نیز به میزان قابل‌توجهی به این روش روی آوردند.
بنابراین با توجه به افزایش تصاعدی قیمت برق و گاز، تولید هم‌زمان برق و حرارت در محل مصرف، روش بسیار مطمئن و مقرون به صرفه‌ای به نظر می‌رسد و این امر بیش از ۴۰ سال در کشورهای فوق‌الذکر تجربه شده‌ا‌ست.


تماس با ما
گروه مهندسی و بازرگانی انرژی پاک
نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، برج نگین ساعی
طبقه دهم، واحد 1007
ایمیل: info@energypec.com
تلفن: 021-88706500

  • ژنراتور های گازسوز جدید، اقتصادی تر از مولد های دیزل.
  • بهترین بهره وری انرژی با استفاده از سیستم های CHP و CCHP
  • بهبود وضعیت اقتصادی با استفاده از انرژی خورشید و باد